Úspěch žáků naší školy na Mezinárodní dětské výtvarné výstavě v Lidicích

Žáci ZŠ F. Hrubína uspěli již potřetí na Mezinárodní dětské výtvarné výstavě v Lidicích. Škola obdržela medaili za soubor linorytů a 21 žáků si odvezlo čestná uznání za svá výtvarná díla.

Ve čtvrtek 30. 5. 2024 se v zahradě Lidické galerie uskutečnilo slavnostní předávání ocenění 52. MDVV Lidice 2024. V letošním ročníku vybírala odborná porota z téměř 13 tisíc výtvarných děl dětí z 81 zemí.

Přehlídka, kterou každoročně vyhlašuje Lidická galerie k uctění památky dětských obětí zavražděných nacisty v roce 1942 a všech dalších dětských obětí válek, je jednou z největších na světě, každým rokem propojuje tisíce dětí z celého světa.

Výstava se koná pod záštitou Ministerstva kultury, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva zahraničních věcí České republiky, České komise pro UNESCO, Českých center, jejichž zástupci se pravidelně účastní předávání ocenění. Rok 2024 vyhlásila OSN mezinárodním rokem velbloudovitých zvířat a 150 let od svého založení oslaví Světová poštovní unie, proto se stalo hlavním tématem letošního ročníku téma Karavana. Karavana a její podtémata mají evokovat myšlenky na cestování, dobrodružství, svobodu, či komunikaci mezi lidmi.

V letošním roce bylo oceněno 1282 děl z 63 zemí. Naše škola patří mezi 29 oceněných základních škol z ČR ze 129, které se přehlídky zúčastnily. Za soubor grafik (linorytů) získala škola medaili, čestná uznání za své práce pak obdrželi S. Stanková z 9. A, M. Choinski, J. Kunik, A. Kiszová, E. Pajkošová ze 7. A, A. Cichá, N. Franitzková, T. Křenová, E. Němcová, E. Sýkorová, V. Walterová z 7. B a N. Bílková, N. Bubíková, V. Bubíková, M. Gmuzdek, J. Marcinkech, T. Mokrášová, J. Peřina, V. Slavík, S. Šourková, N. Štěpánová z 8. A.

Děti měly možnost navštívit nejen Lidickou galerii, ale také Památník v Lidicích a pietní místa spojená s tamní tragédií. Obrazy dětí budou vystaveny v Lidické galerii do 31. ledna 2025. Dětem srdečně blahopřejeme a děkujeme vedení školy a KPŠ za možnost zúčastnit se předání cen v Lidicích.

Petra Koneszová

Foto Petra Cholevíková