Úspěch žáků na Mezinárodní dětské výtvarné přehlídce v Lidicích

Soubor prací žáků ZŠ F. Hrubína se prosadil mezi 15 tisíci výtvarnými díly, která byla zaslána na Mezinárodní dětskou výtvarnou výstavu Lidice 2019, kterou každoročně vyhlašuje Lidická galerie k uctění památky dětských obětí zavražděných nacisty v roce 1942 a všech dalších dětských obětí válek.

Pro letošní 47. ročník výstavy, který se konal pod záštitou Ministerstva kultury České republiky, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Ministerstva zahraničních věcí České republiky, České komise pro UNESCO, Českých center a Národního technického muzea v Praze, bylo zvoleno téma Chemie. Naše škola zaslala do soutěže kolekci prací, ze kterých několikačlenná porota složená z odborníků z celého světa ocenila po dvoukolovém hodnocení z 15 tisíc prací také díla žáků naší školy.

Dne 28. 5. 2019 děti převzaly v Lidicích z rukou ředitelky Lidické galerie Mgr. Martiny Lehmannové, vedoucí oddělení vědy a techniky NTM v Praze RNDr. Ivany Lorencové a senátora Mgr. Jiřího Dienstbiera medaile a čestná uznání.

Škola získala za soubor prací malby a grafiky Medaili za školní kolekci. Nejvyšší ocenění Lidickou růži obdržel Adam Klouda ze třídy 7. A. Žáci Veronika Zedníková (6. B), Dorota Bambulová, Klára Suranovská, Matěj Petrák (7. A) a Dominika Křibíková a Patricie Stloukalová ze třídy 9. B získali čestná uznání.

Děti měly možnost navštívit nejen Lidickou galerii, ale také Památník v Lidicích a pietní místa spojená s tamní tragédií. Odpoledne trávily v Národním technickém muzeu, kde probíhala druhá část výstavy. Obrazy dětí budou vystaveny v Lidické galerii a NTM v Praze do listopadu 2019.

Všem dětem ještě jednou blahopřejeme.
Petra Koneszová, učitelka výtvarné výchovy

Foto Petra Koneszová